Gerçek Kehribar Tesbih Nasıl Anlaşılır


 

Gerçek Kehribar Tesbih Nasıl Anlaşılır sorusu, sıkça sorulmaktadır. Bunun için size sahte ve gerçek Kehribar arasındaki farkları açıklayacağız.

Kehribar, çam ağıcının fosilleşen reçinesine verilen isimdir. Halk dilinde çam sakızı olarak da bilinen bu fosil, yer altından çıkarılarak değerlendirilir.

Kehribar az bulunan bir tesbih, takı maddesi olduğu için kıymetlidir. Orjinal Kehribar Tesbihler değerli fiyatlara satılmaktadır.

Bundan dolayı piyasada Kehribar olarak satılan ama gerçekte Kehribar olmayan çok fazla tesbih vardır. Gördüğünüz ve söylenen her Kehribar orjinal olmayabilir.

Kehribar’ın sahte olup olmadığını bir kaç noktadan anlayabiliriz.

  • Gerçek Kehribar Tesbih’in içerisinde fosiller vardır. Yani böceğe benzeyen şeyler vardır.
  • Gerçek Kehribar’da, içerisindeki fosiller net olarak gözükmezler. Taşın içerisinde böceklerin net olarak gözüktüğü Kehribarlar orjinal değildir. Gerçek Kehribar’da, içerisindeki böcekler zamanla zarar görür, net olarak gözükemezler. Gerçeğinde, içindeki böcekler çok küçüktür, bir kaç milimetreyi geçmez.
  • En kolay yöntemlerden biri de, kokukontrolüdür. İğne gibi küçük bir metali ısıtıp Kehribar’a dokundurduğunuzda çok hoş, reçine kokusu gelir. Gerçek değilse plastik kokusu gelir.
  • Yine basit bir yöntem olarak, Kehribar’ı ısınıncaya kadar bir kumaşa sürtün ve sonra küçük kağıt parçacıklarına yaklaştırın. Gerçeği ısınınca kağıt parçalarını yada kol kıllarını çeker ama sahtesi çekmez.
  • Ultraviyole ile de kontrol edilebilir. Gerçek Kehribar ultraviyole ışığında mavi yada sarı renkte gözükür, sahtesi beyaz renkte gözükür.

 

Gerçek ve işçilik uygulanmamış haliyle Kehribar Taşları

ham-islenmemis-gercek-kehribar-tasi

Ham, İşlenmemiş Kehribar Taşları

damla-kehribar-tasi

Damla Kehribar Taşı

damla-kehribar-tasi-ve-tesbihi

Damla Kehribar Taşı’ndan Tesbih YapımıEtiketler:, , , , , , ,

1 Yorum on “Gerçek Kehribar Tesbih Nasıl Anlaşılır”

  1. Pingback: Hareli Damla Kehribar Tesbihler - Tesbihler, Tesbih Modelleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir